bezpieczeństwo w sieci

Chcesz uchronić się przed wirusami komputerowymi? Nie chcesz utracić ważnych danych lub, co gorsza, pieniędzy? W takim przypadku sprawdź nasze porady, z którymi dowiesz się, jak zadbać o swoje bezpieczeństwo w sieci!

1. Korzystaj z programu antywirusowego

Jeżeli korzystasz z komputera, ale również z tabletu czy smartfona, w takim przypadku pamiętaj o tym, że Twoje bezpieczeństwo w sieci buduje dobry system antywirusowy. Za pomocą tego typu oprogramowania możesz ochronić swój sprzęt oraz zgromadzone na nim informacje przed zainfekowaniem złośliwym oprogramowaniem.

Wybrane systemy komputerowe mają wbudowane programy antywirusowe, które działają bardzo dobrze, ale można zastosować także inne – darmowe i płatne oprogramowanie. W jego wyborze mogą pomóc dostępne w internecie rankingi, które pokazują najlepsze antywirusy.

2. Nie klikaj w linki i nie otwieraj podejrzanych wiadomości

Zachowaj ostrożność, wtedy, gdy otrzymałeś wiadomość, która informuje Cię o:
– wygranej sporej sumy w loterii
– otrzymaniu wysokiego spadku
– konieczności dopłaty do paczki kurierskiej
– wystawionej na Twoje dane fakturze
– przejęciu konta bankowego lub konieczności zalogowania się na nie

Jeżeli nie są to wiadomości od osoby, którą znasz, lub też wyglądają podejrzanie, na przykład adres, z którego zostały nadane, tylko imituje rzeczywisty adres e-mailowy, możesz narazić się na spore niebezpieczeństwo.

Otwieranie linków oraz wiadomości może doprowadzić do zainfekowania komputera złośliwym oprogramowaniem, które może szpiegować użytkownika, może również zbierać jego dane i wykorzystać je do popełnienia przestępstwa przez hakera. Jedną z konsekwencji może być okradzenie konta bankowego, gdy przekazało się dane do logowania lub też dane karty kredytowej.

3. Nie podawaj w internecie wrażliwych danych

Aby zadbać o swoje bezpieczeństwo w sieci, pamiętaj również o tym, aby nie podawać w internecie wrażliwych danych, które mogą zostać przejęte przez złodziei. Dotyczy to między innymi danych jak:
– dane logowania do konta bankowego
– numery i zdjęcia kart płatniczych, kredytowych
– zdjęcia dowodu osobistego i innych dokumentów tożsamości

Na podstawie tych właśnie informacji złodzieje mogą wziąć na Twoje dane pożyczkę bankową lub zawrzeć umowę. Dochodzi wtedy do tak zwanej kradzieży tożsamości.

Zatem pamiętaj o tym, jak duże znaczenie ma bezpieczeństwo w sieci, ponieważ to, co robi się w internecie, ma również realny wpływ na życie. Jedna niewłaściwa decyzja może spowodować poważne konsekwencje, które będą ciągnęły się za Tobą latami!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *