jak przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną

Wielu przedsiębiorców samodzielnie rekrutuje pracowników. Aby znaleźć tego odpowiedniego, warto zaprosić wybranych na rozmowę kwalifikacyjną. Jak ją przeprowadzić?

Rozmowa kwalifikacyjna z punktu widzenia kandydata i rekrutera

Rozmowa kwalifikacyjna jest bardzo ważnym etapem rekrutacji zarówno dla osoby ubiegającej się o pracę, jak i dla pracodawcy, który poszukuje wartościowego pracownika do swojego zespołu. Właściwe przygotowanie do rozmowy powinno zatem dotyczyć nie tylko kandydata do pracy, ale również rekrutera.

Nie istnieje żaden odgórny scenariusz, według którego powinna być przeprowadzona rozmowa z potencjalnym pracownikiem. Zatem, jak przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną, która rzeczywiście będzie skuteczna?

Jak powinna przebiegać rozmowa kwalifikacyjna?

Prawidłowo przebiegająca rozmowa kwalifikacyjna powinna składać się z kilku następujących po sobie etapów. Z punktu widzenia osoby prowadzącej rekrutację powinna ona wyglądać następująco:

1. Przygotowanie się do rozmowy – przygotowanie najważniejszych pytań do kandydatów, a także zapoznanie się z CV i listami motywacyjnymi kandydatów.
2. Przywitanie kandydata – po zaproszeniu kandydata na rozmowę należy go przywitać i poprosić o zajęcie wskazanego miejsca.
3. Krótkie zaprezentowanie firmy i stanowiska – rekruter powinien opowiedzieć o firmie oraz o stanowisku, na które poszukiwany jest pracownik. Warto wspomnieć o obowiązkach, jakie będą na nim spoczywały.
4. Skierowanie pytań do kandydata – według wcześniej przygotowane listy, na przykład dotyczących doświadczenia, wykształcenia, ale również cech charakteru, przyszłych planów.
5. Umożliwienie kandydatowi zadawania pytań – w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej rekruter powinien także pozwolić kandydatowi na zadawanie pytań związanych z firmą, stanowiskiem pracy.
6. Przekazanie informacji o dalszych etapach rekrutacji – skontaktowaniu się z kandydatem przez pracownika firmy, aby przekazać wynik rekrutacji.

O czym warto pamiętać podczas prowadzenia rekrutacji?

Chociaż z pozoru rekrutacja pracownika może wydawać się mało skomplikowanym zadaniem, to jednak bez właściwego przygotowania trudno jest wybrać kandydata, który rzeczywiście najlepiej sprawdzi się na stanowisku.

Jednocześnie rekrutująca kandydatów osoba powinna pamiętać o tym, żeby nie zadawać zbyt osobistych pytań, a także pytań, które mogą wprawiać w zakłopotanie.

W przypadku, gdy na stanowisku pracownik będzie musiał wykazać się konkretnymi umiejętnościami, rekruter może poprosić również o ich zaprezentowanie, na przykład na komputerze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *