Fest Makabra 4. Zapowiedź i program przeglądu

Drodzy horror-maniacy! Czwarta edycja przeglądu kina grozy Fest Makabra, któremu Kinomisja ponownie ze swoim szczerbatym uśmiechem patronuje, zaatakuje rodzime kina dokładnie 25 października. Co zobaczymy tym razem? Terror cyrkowych artystów, opętania i egzorcyzmy, narkotyczne wizje oraz nawiedzone domostwo; filmy szwedzkie i amerykańskie; gatunkowe ekstremum, psychodelię, flaki i makabreskę. Przegląd pojawi się w prawdopodobnie dziesiątkach kin studyjnych i lokalnych na terenie całego kraju (ich na bieżąco powstającą listę można sprawdzać na fejsbukowym profilu oraz oficjalnej stronie wydarzenia). Organizatorem Makabry jest dystrybutor Kino Świat, a reklamujący ją plakat (przewiń tekst na sam dół, aby zobaczyć go w całej okazałości) stworzył, tak jak do poprzedniej edycji, Albert Krajewski. Poniżej pełen program przeglądu z opisami organizatora. Zapraszamy do lektury, a następnie do seansów!


KOKO-DI KOKO-DA

Horror | Szwecja | 2019 | 86 min. | Johannes Nyholm

Zwiastun: https://www.youtube.com/watch?v=eqMEuLgPIpU

Sensacja festiwalu Sundance i jeden z najbardziej oryginalnych i intrygujących horrorów ostatnich lat, w którym dostrzec można silne wpływy Davida Lyncha czy Larsa von Triera. Wstrząsająca i hipnotyzująca upiorną aurą historia o stracie, traumie i żałobie, opowiedziana niczym najgorszy senny koszmar, w którym spirala przemocy nakręca się do ekstremum. Drugi film cenionego szwedzkiego reżysera Johannesa Nyholma, autora nagrodzonego podczas Warszawskiego Festiwalu Filmowego „Olbrzyma”. Niedający o sobie zapomnieć obraz okrzyknięty filmowym bękartem „Dnia świstaka” i „Babadooka”.

Pogrążeni w żałobie Tobias i Elin wyruszają pod namiot, aby zbliżyć się do siebie i spróbować uratować rozpadające się małżeństwo. Na miejscu, zamiast wyczekiwanej sielanki, zastają troje cyrkowych artystów, którzy wciągają ich w wir okrucieństwa, upokorzeń i psychicznego terroru.

Festiwale:

Sundance, Nowe Horyzonty, Karlowe Wary, Fantasia, Rotterdam, Göteborg, Guanajuato, BAFICI – Buenos Aires, Night Visions, Molodist, Seattle, Monachium, Nowa Zelandia, Jerozolima, Fantastic Fest


GODZINA OCZYSZCZENIA

Horror | USA | 2019 | 94 min. | Damien LeVeck

Zwiastun: https://www.youtube.com/watch?v=mUGfkayica4

„Godzina oczyszczenia” to trzymający w napięciu piekielny rollercoaster ekstremalnej grozy, naszpikowany dynamiczną akcją, niespodziewanymi zwrotami fabularnymi i pierwszorzędnymi efektami specjalnymi. Horror Damiena LeVecka opowiada o jedynym na świecie internetowym podcaście z prowadzonymi na żywo egzorcyzmami, który pewnej nocy wymyka się spod kontroli. Motyw opętania, wzbogacony o kontekst nowych mediów i Internetu, pozwala nazwać „Godzinę oczyszczenia” „Egzorcystą” XXI wieku. Film stanowi pełnometrażowe rozwinięcie sfinansowanego na Kickstarterze krótkiego horroru z 2016 roku pod tym samym tytułem.

Wielebny Max i jego przyjaciel Drew prowadzą cieszący się ogromną popularnością na całym świecie internetowy program, podczas którego na żywo dokonują egzorcyzmów. Licznie zgromadzeni widzowie nie mają jednak świadomości, że podcast jest perfekcyjnie zainscenizowanym oszustwem. Pewnej nocy sytuacja wymyka się spod kontroli, gdy we wcielającą się w opętaną narzeczoną Drew, Lane, wstępuje prawdziwy i szczególnie okrutny demon, zamieniając studio w piekielną otchłań.

Festiwale:

Fantastic Fest, Sitges, FEEFS – Strasbourg


EKSTAZA

Horror | USA | 2019 | 80 min. | Joe Begos

Zwiastun: https://www.youtube.com/watch?v=zuX2gbk742o

Hipnotyzujący, mroczny i pełen punkowej energii horror o zdesperowanej malarce, która w pogoni za natchnieniem wpada w wir narkotycznych odjazdów i odkrywa niezdrową żądzę krwi. Skąpane w wiecznym mroku, obskurne Los Angeles, diabelskie, narkotyczne wizje, niebezpieczny świat sztuki i życie na granicy jawy i snu. Nowy film Joe Begosa, twórcy cenionego horroru „Almost Human”, to czerpiąca z kina wampirycznego narkotyczna opowieść o zatraceniu się dla sztuki i osuwaniu się w otchłań szaleństwa.

Znana z makabrycznej twórczości malarka Deezy Donahue (Dora Madison) jest profesjonalistką w każdym calu. Nie mogąc ukończyć najnowszego dzieła, szuka inspiracji, sięgając po wszelkie dostępne środki odurzające. W pogoni za natchnieniem wpada w wir hipnotycznych tripów, spędzanych na dzikich domówkach i w heavy metalowych barach. Po kilku nocach spędzonych z rozmiłowanymi w rozpuście przyjaciółmi Courtney (Tru Collins) i Ronniem (Rhys Wakefield), Deezy zauważa w swoim organizmie pewne zmiany. Z jednej strony odzyskuje wenę i może dalej pracować nad obrazem, z drugiej – zaczyna odczuwać niezdrowy i coraz silniejszy pociąg do krwi.

Festiwale:

Tribeca, Overlook, Cinepocalypse, Fantasia, Popcorn Frigths, Frightfest, Neuchatel, Strasbourg, North Bend, Sitges, Knoxville, Fantasy FilmFest, Fantastic Fest, Athens, L’Etrange, Motel/X, Lund, /Slash


DZIEWCZYNA Z TRZECIEGO PIĘTRA

Horror | USA | 2019 | 93 min. | Travis Stevens

Zwiastun: https://www.youtube.com/watch?v=vxk35v8T9pc

Jeśli choć raz doświadczyliście remontu, którego dramatyczny przebieg doprowadził Was na skraj szaleństwa, i tak nie jesteście gotowi na to, co w swoim bezkompromisowym reżyserskim debiucie przygotował Travis Stevens. „Dziewczyna z trzeciego piętra” to niezwykle stylowa, krwawa, ale niepozbawiona czarnego humoru historia nawiedzonego domu, okrutnej tajemnicy i wewnętrznych demonów, które siedzą w każdym z nas. W entuzjastycznie przyjętej roli głównej wystąpił popularny amerykański wrestler i zawodnik MMA – Phil „CM Punk” Brooks. Światowa premiera filmu odbyła się na festiwalu South by Southwest w Austin, w nocnej sekcji Midnighters.

Pękające rury, gnijące ściany i niezidentyfikowany szlam… Nie tego spodziewał się Don Koch (C.M. Punk), gdy przekonywał swoją żonę Liz (Trieste Kelly Dunn), że samodzielnie odremontuje nowo zakupiony, wiktoriański dom. Pracując pod presją czasu i będąc kuszonym przez wewnętrzne demony, Don szybko odkrywa, że nowe lokum ma swoją mroczną, okrutną historię i łatwo nie podda się jego remontowym planom…

Festiwale:

South by Southwest, Boston Underground, Chattanooga, Overlook, Popcorn Frights, FrightFest, Knoxville, Fantasy Film Fest, WYO, Brooklyn, Telluride, Salem, Busan, Mayhem, Celluloid, Chicago


KONTAKT:

Organizacja pokazów: tomasz.kocwin@kinoswiat.pl

Promocja: tomasz.baldzinski@kinoswiat.pl

Oficjalna strona: http://festmakabra.pl/

Facebook: https://www.facebook.com/festmakabra/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.